Semper Fidelis Nr 4/2022

Redakcja Semper Fidelis zaprasza do lektury ostatniego w tym roku wydania naszego kwartalnika Nr 4/168/2022, który jest w całości dostępny również na naszej stronie internetowej. Tradycyjnie w tym przedświątecznym okresie składamy życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i zbliżającego się Nowego Roku 2023. Nie może w tym wydaniu zabraknąć świątecznych przepisów na tradycyjne potrawy przygotowywane dawniej na Kresach, o co od wielu lat dba pani Danuta Śliwińska. Może na te święta warto posmakować czegoś nowego.

Mamy nadzieję, że ten świąteczny czas, spędzany w gronie rodziny i przyjaciół pozwoli naszym Czytelnikom na zapoznanie się z treścią całego numeru, skłoni do refleksji, zadumy i wspomnień. Sportowcy znajdą w Semper Fidelis ciekawą opowieść o legendarnym trenerze, lwowianinie Kazimierzu Górskim, a dzieci zwłaszcza te dziewięcioletnie zachętę do udziału w Biegu Orląt, który jest organizowany już w wielu miejscowościach Polski. Jest kilka artykułów o zasłużonych postaciach w historii Polski, a nawet takich pisanych lwowskim bałakiem, co uczynił „Wiechciu” czyli Wiesław Machnik w art. pt. „O Mikolaszu Zehu Łukasiewiczu i nafcie”. Profesor Stanisław S. Nicieja, jak pisze Jerzy Duda, wydał już XVIII tom Kresowej Atlantydy, gdzie opowiada o kolejnych kresowych miejscowościach i ich mieszkańcach, a w oddzielnym artykule o Żółkwi, mieście w pobliżu Lwowa, którego fundatorem był Stanisław Zółkiewski. Krzysztof Kleszcz wspomina zmarłego w tym roku śp. księdza prałata Edmunda Cisaka, kapelana Sybiraków, natomiast o nadaniu imienia Wojciecha Kilara II Liceum Ogólnokształcącemu w Zabrzu informuje w swoim artykule Andrzej Azyan. Na uwagę Czytelników zasługują również pozostałe artykuły zamieszczone w tym wydaniu Semper Fidelis, a Lwoską Kolendą napisaną w bałaku żegna Czytelników Wiechciu Machnik. Zapraszamy do lektury.

Semper Fidelis 4/2022 - okładka
Kliknij na obrazek, aby przeczytać Semper Fidelis
Nr 4/2022

Przeczytaj Semper Fidelis Nr 4/2022

MKiDN - logo Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.