Semper Fidelis Nr 4/2017

Ukazał się ostatni tegoroczny numer Semper Fidelis Nr 4/2017, w którym na wstępie, w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia Pani Danuta Śliwińska wita nas opowieścią o magii tych Świąt i jak zawsze wspaniałymi, staropolskimi przepisami na świąteczne przysmaki. Kto korzystał z przepisów Pani Danusi, wie ile są warte i jak smakują te potrawy, a przepisy pochodzą z rodzinnych zbiorów, to starannie zapisane przez babcię i prababcię całe zeszyty.

Także zamieszczony wiersz Pana Adama Kiwackiego „Opłatek” pięknie wprowadza w nastrój świąteczny, przywołuje wspomnienia rodzinnego domu, gdzieś daleko na Kresach. W dalszej części zamieszczona jest ważna odpowiedź z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sprawie nauczania j. polskiego na Ukrainie, a przysłana w związku z pismem wysłanym przez Zarząd Główny do MSZ. Mamy nadzieje, że MSZ będzie śledziło temat i nie zostaną wprowadzone na Ukrainie planowane zmiany w nauce języka przez mniejszości narodowe.

Zamieszczona jest ostatnia część opowieści Pana Zygmunta Szkurłatowskiego o Jubileuszu 200-lecia Zakładu im. Ossolińskich, gdzie na zakończenie opisuje już czasy powojenne, we Lwowie i we Wrocławiu. Pani Kazimiera Głogowska–Gosz napisała art. opisujący trudności Kresowian starających się przywracać społeczeństwu pamięć o Kresach, o mordach tam dokonanych, aby uczcić pamięć tych którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Chociaż art. dotyczy Sejmiku Województwa Śląskiego, warto zastanowić się dlaczego tak się dzieje.

Warty polecenia jest również artykuł Pani Barbary Smoleńskiej i Pana Gerarda Augustyna opowiadający o wspaniałej, kolejnej prelekcji Pana Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Jest on popularyzatorem historii i kultury Kresów, autorem cyklu „Opowieści z Kresów”, oraz koordynatorem programu Warszawska Inicjatywa Kresowa w DSzH. Pan Kozłowski zyskuje wśród Kresowian stale rosnącą popularność, gdyż opowieści, z którymi jeździ po całej Polsce są autentyczne, zawsze poparte wspaniałymi zdjęciami nie tylko ze zbiorów własnych, ale z różnych archiwów.

W wydanym numerze Semper Fidelis znajdują się jak zawsze informacje o tym co dzieje się w Oddziałach i Klubach, o uroczystościach, konkursach, wycieczkach itp. Na zakończenie informujemy o wydaniu Kalendarza Lwowskiego na rok 2018, zachęcamy do prenumeraty naszego kwartalnika.

Semper Fidelis 4/2017 - okładka
Kliknij na obrazek, aby przeczytać Semper Fidelis
Nr 4/2017

Przeczytaj Semper Fidelis Nr 4/2017

MKiDN - logo Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.