Semper Fidelis Nr 3/2023

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym numerem kwartalnika Semper Fidelis Nr 3 (171) 2023, który właśnie został wydany. W związku z przypadającą 35. rocznicą powstania Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich polecamy okolicznościowy artykuł prezesa Zarządu Głównego – Adam Kiwackiego, a także wspomnieniowy tekst Danuty Śliwińskiej o tym co się działo w towarzystwie w ciągu minionego okresu. Na okładce zamieszczono pamiątkowy medal. Na IV stronie zaprezentowano ustanowioną przez Zarząd Główny Honorowa Odznakę – Lwowski Krzyż Kresowy. Podano także ramowy scenariusz jubileuszowych obchodów.

W obszernym materiale tekstowo – zdjęciowym przedstawiono relację z obchodów 80 rocznicy Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Południowo – Wschodnich. W tym roku przypadała 82 rocznica mordu profesorów lwowskich. Tradycyjnie już zamieszczono relację z uroczystości z tej okazji, jaka odbyła się we Wrocławiu.

Z okazji 230 rocznicy urodzin Aleksandra Fredry można dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy z jego życia. W V odcinku cyklu Lwowiacy na Śląsku – Ślązacy we Lwowie – można dowiedzieć się o ciekawej inicjatywie z okazji 100 rocznicy urodzin aktorki i poetki Marii Bieleckiej Kasprowiczowej. 100 lat temu żaglowiec ,,Lwów” przepłynął równik. W okolicznościowym tekście przypomniano to wydarzenie. Równe – między amerykańskim snem a wołyńską zgrzebnością to ciekawy artykuł prof. Stanisława Sławomira Niciei.

Katedra w Świdnicy to perła Polski i Dolnego Śląska – o tym można dowiedzieć się w interesującym tekście, dotyczącym jej renowacji. Rodowita lwowianka Irena Horbań z d. Lis wspomina Pania Wisię – Jadwigę Zappe wielce zasłużoną dla obrony i krzewienia polskości we Lwowie. Zapraszamy także do zapoznania się z pozostałymi artykułami i informacjami dotyczącymi naszej działalności.

Semper Fidelis 3/2023 - okładka
Kliknij na obrazek, aby przeczytać Semper Fidelis
Nr 3/2023

Przeczytaj Semper Fidelis Nr 3/2023

MKiDN - logo Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.