Spotkanie autorskie z Beatą Kost poświęcone książce „Kobiety ze Lwowa”

Wrocławskie Centrum Seniora zaprasza na spotkanie autorskie z Beatą Kost poświęcone książce „Kobiety ze Lwowa”, które odbędzie się 31 sierpnia 2022 r. o godz. 17:00 w NOT przy ul. Piłsudskiego 74.

Kobiety ze Lwowa – kim były i jaki był „ich Lwów”? 

To wybitne aktorki i wielkie śpiewaczki, ideowe nauczycielki i zasobne arystokratki, dzielne feministki i uduchowione muzy, pełne poświęcenia żołnierki i wybitne naukowczynie.

Burzliwa historia Lwowa sprawiła, że niewiele wiadomo o wspaniałych kobietach, które współtworzyły to miasto. Poza nielicznymi wyjątkami nie są patronkami ulic, nie mają pomników ani tablic pamiątkowych. Ich codzienne sprawy, dorobek i osiągnięcia wciąż pozostają w cieniu. Pozostają nieznane zarówno bohaterki haseł w encyklopediach, jak i „dziunie” opiewane w lwowskich piosenkach.

„Od urodzenia we Lwowie, aż do przymusowego jego opuszczenia, najważniejszą lwowianką była dla mnie moja mama. Pamiętam jakieś ciotki, kuzynki, koleżanki, ale nie było jeszcze ani legendarnych pięknych i wesołych panien lwowskich, ani tym bardziej tych, które zapisały się w historii mojego miasta. Dopiero Beata Kost – ze swoim darem wynajdywania i talentem opisywania – pokazała mi niezwykłą plejadę kobiet związanych z dziejami tego jedynego miasta na świecie. To fascynująca lektura, polecam”tak zachęca nas do tej lektury Janusz Majewski – lwowianin, polski reżyser filmowy, dramatopisarz, pisarz, scenarzysta, wykładowca.

Beata Kost – dziennikarka, tłumaczka, autorka wystaw plenerowych i miejskich gier terenowych, przewodniczka. Jest Polką urodzoną we Lwowie i jej zainteresowania zawodowe koncentrują się na przedstawianiu zapomnianych postaci zasłużonych dla kultury polskiej. Autorka książek „Album lwowski”, „Stanisławów. Z życia miasta”, „Kobiety ze Lwowa.”

Beata Kost została wyróżniona Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego za książkę „Kobiety ze Lwowa”, w której żywym językiem i w interesujący sposób portretuje ponad trzydzieści kobiet związanych z tym miastem.

W ramach popularyzowania historii Lwowa i dawnych województw południowo-wschodnich prowadzi stronę w mediach społecznościowych „Album Lwowski” i „Damski Lwów”.

Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Bezkresy pogranicza czyli 303 Mosty na Wysoki Zamek”.

Wstęp wolny.

Zaproszenia do odebrania od 22 sierpnia we Wrocławskim Centrum Seniora, pl. Dominikański 6, pokój 15 w godz. 9:00 – 15:00 (tel. 71 344 44 44).