Semper Fidelis Nr 2-3/2021

Szanowni Kresowianie i sympatycy Kresów,

trwająca od długiego czasu pandemia oraz związane z nią obostrzenia utrudniają i bardzo ograniczają działalność Towarzystwa, dlatego kolejny numer Semper Fidelis ponownie został wydany jako numer podwójny Nr 2-3/2021. Na pierwszych stronach znalazła się bardzo ważna dla Kresowian informacja dotycząca zgody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na utworzenie Muzeum Kresowego w Brzegu. Po kilkuletnich staraniach władz Brzegu i przy szerokim poparciu Kresowian, również TMLiKPW, będzie tworzone Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów, jako oddział Muzeum Piastów Śląskich. Siedzibą muzeum będzie dawny budynek Gimnazjum Illustre, który znajduje się obok Muzeum Piastów Śląskich.

Ponadto w bieżącym wydaniu SF jest wiele informacji o udziale Kresowian w uroczystościach rocznicowych, patriotycznych itp. które mimo pandemii odbywały się w wielu miejscowościach Polski. Jest też obszerna informacja o Stanisławie Lemie, w związku z przypadającą we wrześniu br. 100. Rocznicą urodzin tego pisarza pochodzącego ze Lwowa. Wspominamy również Kazimierza Górskiego też urodzonego 100 lat temu we Lwowie, zasłużonego dla polskiej piłki nożnej, uznanego za najlepszego polskiego trenera XX wieku. Jest jeszcze wiele innych ciekawych informacji i wspomnień, m.in. o aktywności Kresowian z Bolesławca, oraz o losach Polaków deportowanych w głąb ZSRR, opisanych przez Arkadiusza Szymczynę na przykładzie Pani Janiny Papierskiej. Zachęcamy do zapoznania się z treścią całego wydania Semper Fidelis Nr 2-3/2021.

Redakcja Semper Fidelis

 

Semper Fidelis 2-3/2021 - okładka
Kliknij na obrazek, aby przeczytać Semper Fidelis
Nr 2-3/2021

Przeczytaj Semper Fidelis Nr 2-3/2021

MKiDN - logo Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Semper Fidelis Nr 1/2021