5 urodziny Chóru „Echo Kresów”

Od dwóch lat Zarząd Główny Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich we Wrocławiu jest Patronem Chóru „Echo Kresów”, działającego w Kędzierzynie-Koźlu. Założycielem chóru jest Adam Wołkowski, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, muzyk, kompozytor, akompaniator i aranżer wszystkich utworów prezentowanych przez wykonawców.

Chór powstał z inicjatywy Kresowian w 2011 roku, liczy 40 członków, w tym jest 13 panów. Członkami są w większości osoby urodzone na terenie Kresów Wschodnich, średnia chóru wynosi około 68 lat. Sympatyczni emeryci, śpiewający z wielką werwą i zaangażowaniem, podbiją estrady i sceny całej Polski. Chór „Echo Kresów” uczestniczy w różnych festiwalach, konkursach, koncertach rangi ogólnopolskiej, odnosząc duże sukcesy. W czerwcu 2016, koncertując na Jasnej Górze w Częstochowie, chór otrzymał w uznaniu zasług zaszczytny tytuł Preamium Honoris Cresovianae. W 2015 roku została wydana pierwsza płyta chóru „Echo Kresów” pod tytułem „Kraj rodzinny matki mej”, a wkrótce będą nagrywać płytę z kolędami i pastorałkami, do wydania płyt Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, też dołożyło swoją cegiełkę.

Z okazji 5 jubileuszu chór zaprosił mieszkańców Kędzierzyna-Koźla do Domu Kultury „ Chemik ” na koncert w dniu 26 listopada br., o godz. 16.00. Pomysłodawcą, inicjatorem i realizatorem koncertu był Adam Wołkowski, który do udziału w koncercie zaprosił przedstawicieli innych kultur, działających w tym regionie Polski. W „ Koncercie czterech kultur ” jak go nazwano, wystąpiły zespoły prezentujące kulturę niemiecką, kulturę romską, śląską oraz kresową, prezentowaną przez chór „ Echo Kresów ”. Niespodzianką była możliwość degustacji potraw regionalnych, swojskiego jadła, którym częstowali przedstawiciele wymienionych czterech kultur.

W koncercie, w imieniu Zarządu Głównego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Patrona chóru „ Echo Kresów ”uczestniczyła sekretarz Jolanta Kołodziejska, przekazała życzenia i gratulacje od naszego Towarzystwa.