Semper Fidelis Nr 4/2016

Na początku grudnia br. ukazał się czwarty numer kwartalnika „Semper Fidelis” wydawanego przez Zarząd Główny Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich we Wrocławiu.

Na wstępie są życzenia Świąteczne i Noworoczne dla członków Towarzystwa, ich rodzin, oraz sympatyków TMLiKPW, w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Świętami, które dla Polaków były zawsze bardzo ważne, spędzane tradycyjnie, w rodzinnym gronie, biały opłatek, życzenia, piękne kolędy, wszystko to miało magiczną moc, jak pisze w swojej opowieści Danuta Śliwińska. Również w dzisiejszych czasach są to niezwykłe chwile, kiedy myślami powracamy do rodzinnych stron, na Kresy, nie zapominamy też o Polakach, którzy na Kresach pozostali. Warto również skorzystać z dawnych, tradycyjnych przepisów na świąteczne potrawy jakie zamieściła Danuta Śliwińska w swoim artykule.

W aktualnym numerze Semper Fidelis przeczytamy o znanych Polakach pochowanych na cmentarzu Janowskim we Lwowie, a warto, gdyż do tej pory nie wydano żadnego przewodnika, ani informatora o cmentarzu Janowskim.

Znajdziemy tu również opowieść dwóch lekarzy, działaczy kresowych z Żar, Krzysztofa i Zbigniewa Kopocińskich o odnalezieniu w Wilnie na Antokolu i wyremontowaniu nagrobka ppłk dr Kazimierza Malanowicza, byłego Komendanta 3.Szpitala Okręgowego w Grodnie.

Przeczytamy w Semper Fidelis o uroczystościach kresowych, patriotycznych, o jubileuszach jakie odbyły się w Oddziałach Towarzystwa w Miliczu, Świdnicy, Wałbrzychu, Tarnowie, Legnicy, Lubaczowie, Świdwinie i innych. O swojej podróży na Kresy, oraz o poświęceniu pomnika zmarłego Prezesa Wacława Baczyńskiego opowiadają członkowie Oddziału w Częstochowie. Jest też ciekawy artykuł Antoniego Wilgusiewicza o działaniach TMLiKPW w zakresie edukacji historyczno-patriotycznej młodzieży szkolnej, a Jerzy Duda pisze m.in. o organizacjach kresowych na Śląsku Opolskim oraz o Ósmym tomie Kresowej Atlantydy Stanisława S. Niciei.

Zachęcamy do przeczytania całego numeru Semper Fidelis, zawarta jest tam również informacja o wydaniu Kalendarza Lwowskiego na rok 2017, wydawanego co roku jako numer specjalny Semper Fidelis. Przyszłoroczny kalendarz prezentuje rzeźbiarzy Lwowa i Kresów.

Semper Fidelis 4/2016 - okładka
Kliknij na obrazek, aby przeczytać Semper Fidelis
Nr 4/2016

Przeczytaj Semper Fidelis Nr 4/2016

MKiDN - logo Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.