Profesor Antoni Cieszyński – Człowiek Niepodległości

4 czerwca 2018 r. w Oleśnicy odbyła się uroczystość patriotyczna „Profesor Antoni Cieszyński – Człowiek Niepodległości”, która została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Honorowym Patronatem Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka.

Uroczystość została zorganizowana przez Klub TMLiKPW w Oleśnicy dla uczczenia pamięci Profesora i jego udziału w tworzeniu Niepodległej Polski. Profesor Antoni Cieszyński był wybitnym polskim uczonym i lekarzem oraz wielkim patriotą. Brał czynny udział w tworzeniu niepodległego Państwa Polskiego i na polu bitwy i na polu naukowym. W listopadzie 1918 r. Profesor Antoni Cieszyński uczestniczył czynnie w Obronie Lwowa, za co został odznaczony Krzyżem Obrony Lwowa 1918 oraz Medalem Niepodległości. Zginął 4 lipca 1941 r. rozstrzelany przez Niemców na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie wraz z 22 innymi polskimi profesorami lwowskich uczelni Lwowa.

Profesor Antoni Cieszyński - dyplom od prezydentaWykład o profesorze Antonim Cieszyńskim wygłosiła dr hab. Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska. Po wykładzie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą profesora Antoniego Cieszyńskiego na oleśnickim Rynku. Uroczystości towarzyszyła wystawa „Cieszyński”. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz, Instytutu Pamięci Narodowej, instytucji kulturalnych i oświatowych oraz nauczyciele i uczniowie oleśnickich szkół, a także przedstawiciele rodziny profesora Antoniego Cieszyńskiego – Martyna Cieszyńska i Tomasz Müller.

Z okazji tej uroczystości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przekazał dyplom …z wyrazami uznania dla organizatora uroczystości – Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Oleśnicy, za pielęgnowanie pamięci o profesorze Antonim Cieszyńskim… List okolicznościowy nadesłał także Minister Wojciech Kolarski, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Profesor Antoni Cieszyński - uroczystość Profesor Antoni Cieszyński - uroczystość